Opis kraju
Szwajcaria (Konfederacja Szwajcarska) to państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Funkcję stolicy pełni Berno, będące siedzibą rządu. Szwajcaria jest konfederacją państw tj. 26 kantonów o bardzo dużej autonomii.
Szwajcaria jest państwem górzystym. Graniczy z Austrią i Liechtensteinem na wschodzie, Francją na zachodzie, Włochami na południu oraz z Niemcami na północy. Jest jednym z najmniejszych państw Europy. Alpy zajmują południową, południowo-zachodnią i wschodnią część kraju. Część granicy z Niemcami i Austrią przebiega przez Jezioro Bodeńskie, a Jezioro Genewskie stanowi część granicy z Francją.
Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Konfederacja Szwajcarska
Powierzchnia: 41 285 km²
Ludność: ok. 8 211 700
Stolica: brak, jej funkcję pełni Berno
Waluta: frank szwajcarski (CHF)
Język: języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz (retoromański)
Religie: dominującą religią jest chrześcijaństwo - w dużej części katolicyzm, w mniejszej - różne wyznania protestanckie, w tym kalwinizm
Najwyższy punkt: Dufourspitze 4634 m n.p.m.
Największe jezioro: Jezioro Genewskie
Kuchnia
Bez wątpienia tradycyjnym specjałem szwajcarskim jest fondue robione z roztopionego sera szwajcarskiego takiego jak np. gruyère, podgrzewanego się w specjalnym kociołku z dodatkiem m. in. czosnku i białego wina. Warto też posmakować wspaniałej szwajcarskiej czekolady oraz wina.
Obyczaje
Zwyczaje i tradycje mają do dzisiaj ugruntowane miejsce w życiu codziennym Szwajcarów. Eksperci Switzerland Tourism wybrali 10 najautentyczniejszych oraz najciekawszych tradycji w Szwajcarii.
1 Sery alpejskie –w chalet Lioson d’Enbas można przyjrzeć się produkcji sera
2 Muzyka folkowa – koncerty zespołów z regionu Appenzell w górskim schronisku w Bollenwees
3 Róg alpejski (Alphorn) – w Nendaz można samemu zadąć w róg alpejski
4 Uroczysty spęd bydła z pastwisk (Alpabzug) – przystrojone krowy w Charmey
5 Sianokosy (Wildheuen) – wędrówka na górę Rophaien wzdłuż stromych pól
6 Jodłowanie – naucz się tej sztuki w KlangWelt w Toggenburgu
7 Modlitwa alpejska (Betruf) – wsłuchaj się w modlitwę pasterzy na hali Musenalp
8 Wymachiwanie flagami (Fahnenschwingen) – machanie flagami w powietrzu w Brunnen
9 Tradycyjne zapasy (Schwinget) – w Kemmeriboden spróbuj swoich sił w tradycyjnym sporcie Schwinget
10 Szwajcarski sport Hornussen – w Hergiswil można się przekonać, jak wiele zabawy dostarczają ludowe sport
Pogoda
Warto zobaczyć
Najpiękniejsze miejsca, wpisane na listę UNESCO:
Opactwo Sankt Gallen
Klasztor benedyktynów św. Jana w Müstair
Zespół zabytkowy w Bernie
Trzy zamki, mury i fortyfikacje miasta Bellinzona
Jungfrau-Aletsch-Bietschhorn
Monte San Giorgio (wpis transgraniczny wraz z Włochami)
Winnice w Lavaux
Linie kolei retyckiej przez przełęcze Albula i Bernina (wpis transgraniczny z Włochami)
Szwajcarska arena tektoniczna Sardona
Układ urbanizacyjny miast zegarmistrzowskich La Chaux-de-Fonds / Le Locle
Prehistoryczne osady na palach (wspólnie z Austrią, Francją, Niemcami, Słowenią, Włochami)
Informacje praktyczne
PRZEPISY WJAZDOWE
Wymagane jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Wjazd bezwizowy przy pobycie do 90 dni. Szwajcaria jest stroną Układu z Schengen.
PRZEPISY CELNE
Nie ma też restrykcji celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów. Należy przestrzegać zakazu wwożenia broni ostrej i gazowej, rozpylaczy, paralizatorów, noży, zwłaszcza otwieranych jedną ręką (sprężynowe, motylkowe), a także bagnetów, pałek itp. Obowiązują ograniczenia w przywożeniu mięsa i wyrobów mięsnych - zasadniczo wolno wwieźć 500 g na osobę.
Przy wwozie psów lub kotów na terytorium Szwajcarii wymagane jest świadectwo szczepień oraz odpowiednie znakowanie w formie tatuażu lub mikrochipu.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
W Szwajcarii obowiązuje opłata drogowa w formie rocznej winiety (do nabycia na przejściach granicznych). Zimą zalecana jest jazda na oponach zimowych, a w niektóre regiony górskie, np. okolice Davos, należy zimą zabierać łańcuchy. Nie można korzystać z tzw. urządzeń antyradarowych - grozi za to kara grzywny oraz konfiskata aparatury. W Szwajcarii istnieje zakaz tzw. dzikiego noclegu poza wyznaczonymi do tego miejscami np. na parkingach przy autostradach. Za złamanie tego zakazu grożą dotkliwe mandaty. Od 1 stycznia 2014 obowiązuje nakaz poruszania się z włączonymi światłami przez całą dobę. Osoba nie mająca zameldowania w Szwajcarii nie ma możliwości uzyskania mandatu kredytowego - należność należy opłacić na miejscu.
PRZYDATNE INFORMACJE:
Nie ma większego zagrożenia przestępczością, jednak zdarzają się kradzieże pieniędzy i dokumentów (zwłaszcza w dużych miastach, jak Zurych czy Genewa, na lotniskach i na dworcach kolejowych).
WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ