Opis kraju
Czechy są państwem w środkowej Europie, bez dostępu do morza. Graniczą od zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, od wschodu ze Słowacją i od północy z Polską. Do roku 1993 r Czechy wraz ze Słowacją wchodziły w skład wspólnego państwa - Czechosłowacji. W Czechach obowiązuje obecnie czterostopniowy, nieco skomplikowany, podział administracyjny – 13 krajów samorządowych (podobnie jak nasze województwa) + miasto wydzielone Praga, posiadają własną administrację oraz 7 okręgów terytorialnych (+ Praga). Lista krajów (województw):
Praga, miasto wydzielone (Hlavní město Praha)
Kraj południowoczeski (Jihočeský kraj)
stolica: Czeskie Budziejowice (České Budějovice)
powiaty: Czeskie Budziejowice - Český Krumlov - Jindřichův Hradec - Písek - Prachatice - Strakonice - Tabor
Kraj południowomorawski (Jihomoravský kraj)
stolica: Brno
powiaty: Blansko - Brno-miasto - powiat Brno - Brzecław - Hodonín - Vyškov - Znojmo
Kraj karlowarski (Karlovarský kraj)
stolica: Karlowe Wary (Karlovy Vary)
powiaty: Cheb - Karlowe Wary - Sokolov
Kraj hradecki (Královéhradecký kraj)
stolica: Hradec Králové
powiaty: Hradec Králové - Jiczyn - Náchod - Rychnov nad Kněžnou - Trutnov
Kraj liberecki (Liberecký kraj)
stolica: Liberec
powiaty: Czeska Lipa - Jablonec nad Nysą - Liberec - Semily
Kraj morawsko-śląski (Moravskoslezský kraj)
stolica: Ostrawa (Ostrava)
powiaty: Bruntál - Frydek-Mistek - Karwina - Nowy Jiczyn - Opawa - powiat grodzki Ostrawa-miasto
Kraj ołomuniecki (Olomoucký kraj)
stolica: Ołomuniec (Olomouc)
powiaty: Jesionik - Ołomuniec - Prościejów - Przerów - Šumperk
Kraj pardubicki (Pardubický kraj)
stolica: Pardubice
powiaty: Chrudim - Pardubice - Svitavy - Uście nad Orlicą
Kraj pilzneński (Plzeňský kraj)
stolica: Pilzno (Plzeň)
powiaty: Domažlice - Klatovy - Pilzno-Południe - powiat grodzki Pilzno-miasto - Pilzno-Północ - Rokycany - Tachov
Kraj środkowoczeski (Středočeský kraj)
stolica: Praga (Praha)
powiaty: Benešov - Beroun - Kladno - Kolín - Kutná Hora - Mielnik - Mladá Boleslav - Nymburk - Praga-Wschód - Praga-Zachód - Przybram - Rakovník
Kraj ustecki (Ústecký kraj)
stolica: Uście nad Łabą (Ústí nad Labem)
powiaty: Chomutov - Děčín - Litomierzyce - Louny - Most - Cieplice - Uście nad Łabą
Kraj Wysoczyna (Kraj Vysočina)
stolica: Igława (Jihlava)
powiaty: Havlíčkův Brod - Igława - Pelhřimov - Třebíč - Zdziar nad Sazawą
Kraj zliński (Zlínský kraj)
stolica: Zlin
powiaty: Kromieryż - Uherské Hradiště - Vsetín - Zlin
Czechy to kraj, dla którego turystyka jest bardzo cenną dziedziną gospodarki. Największym magnesem przyciągającym zagranicznych turystów jest zabytkowa Praga. Chętnie odwiedzane jest Brno, Ołomuniec, Pilzno, Liberec, Czeskie Budziejowice, Ostrawa, oraz uzdrowiska – Karlowe Wary i Mariańskie Łaźnie. Mnóstwo turystów wyjeżdża również w góry - Karkonosze, Rudawy czy Szumawy. Czechy słyną z malowniczych zamków i pałaców z różnych epok historycznych. Istnieje tu również 12 katedr i 15 kościołów podwyższonych do rangi bazyliki przez papieża. W Czechach znajdziemy także cztery duże przepiękne parki narodowe - najstarszy Karkonoski Park Narodowy (Rezerwat Biosfery), Park Narodowy Szumawa (Rezerwat Biosfery), Park Narodowy Podyjí oraz Czeska Szwajcaria.
Czechy to obecnie nowoczesny i dynamiczny kraj, o bogatej historii i wyjątkowej, pięknej przyrodzie.
Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Republika Czeska
Republika parlamentarna, członek Unii Europejskiej
Powierzchnia: 78 866 km²
Ludność: ok. 10 512 419
Stolica: Praga
Waluta: korona czeska (CZK)
Język: czeski
Religie: Czechy należą do najbardziej laickich państw na świecie (zaledwie ok. 20% mieszkańców podaje się za wierzących, ok. 34% za niewierzących, ok. 45% bez określonego stosunku względem religii).
Spośród wierzących najliczniejszy jest Kościół rzymskokatolicki (ok. 10% mieszkańców).
Największe rzeki: Łaba z dopływami Wełtawą, Ohrzą i Izerą, Morawa oraz Odra z Opawą i Olzą
Największe jeziora: Czarne
Największe miasta: stolica - Praga, Brno, Ostrawa, Plzen, Liberac, Ołomuniec, Hradec Kralove
Najwyższy punkt: Śnieżka 1603 m n.p.m.
Dewiza państwa: Pravda vítězí (Prawda zwycięża)
Kuchnia
Tradycyjna kuchnia czeska kojarzy nam się w pierwszej kolejności z knedlikami. Knedliki zarówno pikantne jak i słodkie, są prawdziwym fenomenem. Jednak nie jest prawdą, że Czesi jedzą knedliki na okrągło.
Kuchnia czeska główny nacisk kładzie na dania mięsne - wieprzowinę, wołowinę, kurczaka. Znane dania to m. in. pieczeń wieprzowa z knedlami i duszoną kapustą, pieczona polędwica wołowa z kluskami na parze z sosem, pieczona kaczka z duszoną czerwoną kapustą, różnego rodzaju gulasze, słynne placki ziemniaczane bramboráky. Ryby nie są tu podstawowym daniem.
Wielowiekową historię ma czeskie piwo - m. in. światowej sławy Pilsner Urquell czy Budweiser. W Czechach jest duża ilość małych browarów oferujących piwa wysokiej jakości.
Czechy słyną również ze śliwowicy, wina oraz dwóch wyjątkowych trunków: Fernet Stock (bitter z 14 ziół) i Becherovka (tradycyjny ziołowy likier).
Obyczaje
TRADYCJA
Czechy posiadają cztery tradycje narodowe, wpisane na Listę Dziedzictwa Niematerialnego Ludzkości UNESCO. Są to:
Taniec z regionu Slovácko o nazwie verbuňk - tańczą go mężczyźni w strojach ludowych przy akompaniamencie muzyki cymbałowej lub orkiestry dętej. Pierwotnie był to taniec pożegnalny mężczyzn powołanych do wojska i miał być świadectwem ich przygotowania do wypełniania trudnej służby w wojsku, a równocześnie miał sprawiać wrażenie na dziewczętach. Charakterystycznym dla tego tańca jest, że biorący w nim udział nie są ograniczeni żadną stałą choreografią. Jego wykonanie jest zależne od fantazji i umiejętności każdego z tańczących. Powiada się, że werbunku nie można się nauczyć, ale że młodzieńcy z tutejszych okolic rodzą się z tym tańcem w krwi.
Jazda królów - to wyjątkowa tradycja Republiki Czeskiej. Można ją obejrzeć w ostatni majowy weekend w kilku wioskach i miastach regionu Slovácko i Hané. Jedynie w Vlčnovie, gdzie jej tradycja sięga powyżej 200 lat, odbywa się co roku.
Pochody karnawałowe w regionie Hlinecka - odbywają się co roku, w okresie od święta Trzech Króli do Środy Popielcowej. W wielu wsiach regionu od domu do domu ruszają wówczas różnokolorowe pochody, które mają zapewnić szczęście, zdrowie i radość każdemu, kogo odwiedzą.
Prastara sztuka polowania przy pomocy tych drapieżnych ptaków - pokazy sokolnictwa można obejrzeć w wielu czeskich i morawskich zamkach oraz pałacach.
ŚWIĘTA
Poniższe dni są dniami wolnymi od pracy, zamknięte są także banki i większość sklepów.
1. stycznia – Dzień Odnowienia Niepodległego Państwa Czeskiego, Nowy Rok
Poniedziałek Wielkanocny
1. maja – Święto Pracy
8. maja – Dzień Wyzwolenia spod Faszyzmu
5. lipca – Dzień Apostołów Słowiańskich Cyryla i Metodego
6. lipca – Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa (1415)
28. września – Dzień Czeskiej Państwowości
28. października – Dzień Powstania Niepodległej Czechosłowacji (1918)
17. listopada – Dzień Walki za Wolność i Demokrację
24. grudnia – Wigilia
25. grudnia – 1. dzień Świąt Bożego Narodzenia
26. grudnia – 2. dzień Świąt Bożego Narodzenia
Wymiana pieniędzy
W Czechach obowiązują korony czeskie (CZK). Pieniądze można wymienić na trzy sposoby:
- W bankach, gdzie za wymianę pieniędzy trzeba zapłacić co najmniej 2 % całkowitej sumy. W bankach często są także do dyspozycji automaty, do których można włożyć swoją walutę, a bankomat wymieni ją na korony czeskie. Także w tym przypadku odliczona zostanie opłata za wymianę pieniędzy.
- W prywatnym kantorze. Uwaga: napis „0 % comission” często nie dotyczy sprzedaży, ale skupu walut.
- W recepcji hotelu, w którym są Państwo zakwaterowani.
Język
Językiem czeskim posługuje się około 96 % mieszkańców, często można usłyszeć także język słowacki, polski lub romski. Porozumieć się można zazwyczaj po angielsku, niemiecku i rosyjsku, ale można również próbować rozmawiać po polsku - przy odrobinie chęci z obu stron można się bez problemu porozumieć.
Pogoda
Republika Czeska, podobnie jak inne kraje środkowoeuropejskie, ma umiarkowany klimat, w którym występują cztery pory roku. Podobnie jak w całej północnej strefie umiarkowanej na początku roku przeważa chłodna zima, zazwyczaj z opadami śniegu, lata bywają ciepłe bez ekstremalnych wahań temperatury.
zwiń więcejWarto zobaczyć
Lista Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO obejmuje zaledwie tysiąc obiektów na całym świecie. Aż dwanaście z nich znajdziemy w Czechach. Zostały one uznane za niepowtarzalne na skalę światową.
Historyczne ogrody i pałac w Kromieřížu
Pałac wzniesiony w XVII wieku jest dobrze zachowanym przykładem średniowiecznej barokowej siedziby szlachty. Warto zwiedzić przepiękny park pałacowy.
Historyczne centrum Český Krumlov
Český Krumlov jest położony na południu Republiki Czeskiej. Niewielkie miast słynie nie tylko z zabytków ale również wydarzeń kulturalnych. Jest malowniczo położone i otoczone przepiękną przyrodą.
Historyczne centrum Pragi
Na uwagę zasługują poszczególne dzielnice stolicy: Mala Strana, Hradczany, Stare i Nowe Miasto, cenny Zamek Praski z katedrą św. Wita, Most Karola, duża ilość zabytkowych kościołów i pałaców, tworzących imponujący kompleks bogactwa architektonicznego, artystycznego i intelektualnego.
Historyczne centrum miasta Telč
Telč leży na południowo-zachodnim cyplu Moraw, w połowie drogi między Pragą a Wiedniem. Co roku miasto odwiedzają turyści z całego świata. Znajdziemy tu szereg zabytkowych renesansowych i barokowych mieszczańskich kamieniczek oraz gotycki zamek przebudowany w stylu renesansowym z końcem XVI wieku.
Skansen Holašovice
Pierwsze wzmianki pisemne o wsi pochodzą z połowy XIII wieku. W 1998 roku na listę UNESCO trafił cały zachowany średniowieczny system domów mieszkalnych i magazynów.
Kolumna Trójcy Przenajświętszej w Ołomuńcu
Pamiątkowa kolumna z XVIII wieku, wysoka na 35 m, ozdobiona dużą ilością rzeźb sławnego morawskiego artysty Ondřeja Zahnera.
Dzielnica Żydowska i Bazylika św Prokopa w Trzebiczu (Třebíč)
Miasto jest ważnym centrum gospodarczym, administracyjnym, politycznym i kulturalnym południowo-zachodnich Moraw. W przeszłości było ważnym ośrodkiem kultury żydowskiej na Morawach. Na listę UNESCO została wciągnięta zabytkowa dzielnica żydowska oraz bazylika św. Prokopa, pierwotnie wchodząca w skład klasztoru benedyktynów.
Kutná Hora - historyczne centrum miasta, Kościół św. Barbary, Katedra pw. Wniebowzięcia Panny Marii w Sedlcu
Historia miasta jest nieodłącznie związana z wydobywaniem rud srebra. Warto tu zwiedzić przepiękną Starówkę, późnogotycki kościół św. Barbary i Katedrę pw. Wniebowzięcia Panny Marii w Sedlcu w stylu barokowego gotyku.
Zespół parkowo - pałacowy Lednice – Valtice
Podczas stuleci powstawał tutaj wyjątkowy kompleks parkowy pełen szlachetnych drzew, romantycznych budowli, stawów i przepięknych zakątków. Zespół pałacowo-parkowy został wpisany na listę UNESCO, do dzisiaj jest nazywany Ogrodem Europy.
Renesansowy zamek Litomyšl
Litomyšl jest miastem założonym przy szlaku handlowym łączącym Czechy z Morawami. Nad miastem góruje renesansowy zamek będący cennym przykładem arkadowego zamku, wzniesionego w stylu włoskim. Warto również zwiedzić historyczną Starówkę miasta.
Pielgrzymkowy kościół św. Jana Nepomucena na Zelenej hoře
Kościół pw. św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze został zapisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1994 roku. Budynek kościoła jest niezwykłym przykładem tzw. barokowego gotyku.
Willa Tugendhatów w Brnie
To luksusowa willa zbudowana w latach 1929-1930 według projektu niemieckiego architekta. Powstała w północnej części Brna dla przemysłowca Fritza Tugendhata. Jest przykładem awangardowej architektury okresu międzywojennego.
Do wciągnięcia na listę UNESCO pretenduje jeszcze 18 innych miejsc, m. in:
Papiernia - Velké Losiny
Český ráj (Czeski Raj)
Kompleksy przemysłowe w Ostrawie
Krajobraz kulturowy stadniny w Kladrubach nad Labem
Informacje praktyczne
PRZEPISY WJAZDOWE
Wymagane jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
PRZEPISY CELNE
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na ogólnych zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy.
Policja czeska bardzo konsekwentnie karze kierowców za przekroczenia dopuszczalnej prędkości na drodze. Mandaty za przekroczenie prędkości oscylują pomiędzy 1.500-10.000 CZK. Za łamanie przepisów ruchu drogowego cudzoziemcy otrzymują dodatkowo punkty karne. Przekroczenie dopuszczalnego limitu 12 punktów kończy się zakazem prowadzenia pojazdów na terenie Czech przez okres 1 roku oraz zatrzymaniem prawa jazdy.
Na przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami konieczne jest wykupienie winiety. Naklejenie winiety na przedniej szybie pojazdu musi być zgodne z instrukcją zawartą na naklejce. Jednocześnie winiety które straciły ważność muszą być usunięte z przedniej szyby pojazdu.
BEZPIECZEŃSTWO
Z uwagi na częste kradzieże należy zachować ostrożność i szczególnie chronić dokumenty oraz pieniądze w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych, w sklepach i na terenie popularnych obiektów turystycznych, a także w pociągach międzynarodowych przejeżdżających przez terytorium Republiki Czeskiej. Równie często zdarzają się kradzieże i włamania do samochodów. W przypadku utraty dokumentów podróży (dowód osobisty lub paszport) należy powiadomić najbliższy komisariat policji oraz zgłosić się do Wydziału Konsularnego w celu zgłoszenia utraty dokumentu/ów podróży (dowód osobisty, paszport).
WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ