EURO POL TOUR - Tour Operator
  1. Strona główna
  2. Nasze kierunki
  3. Bułgaria

Bułgaria

Bułgaria autokarem

Oferta


Opis kraju

Bułgaria leży w w południowo-wschodniej Europie, w środkowej części Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Rumunią od północy, z naturalną granicą na rzece Dunaj oraz Morzem Czarnym od wschodu.  Morze Czarne jest stosunkowo niewielkie i ma 413 488 km. Długość całej bułgarskiej linii brzegowej wynosi 378 km z czego 130 km zajmują szerokie i piaszczyste plaże. Około 70% powierzchni Bułgarii zajmują tereny wyżynne i górskie. W Bułgarii znajduje się najwyższy szczyt górski na Półwyspie Bałkańskim - Musała 2925 m n.p.m. Średnia wysokość Bułgarii wynosi 470 m n.p.m. Do głównych pasm górskich należą Riła, Pirin, Bałkan, Rodopy, Sredna Gora oraz Witosza.

Bułgaria posiada ok. 400 naturalnych jezior, z czego większość (260) znajduje się w górach Pirin i Riła. Największym jeziorem jest Jezioro Srebyrna, które z uwagi na unikalną florę i faunę stanowi rezerwat, pod patronatem UNESCO.
Bułgaria znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem źródeł mineralnych. Ich temperatura  wynosi od 17 do ponad 100˚ C. Najgorętsze źródła (103˚ C) znajdują się w miejscowości Saparewa Bania (ok. 70 km od Sofii). Największe znaczenie mają źródła w miejscowościach: Bankia, Welingrad, Kiustendił, Saparewa Bania, Momin Prohod i Hisar. Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Republika Bułgarii
Od 01.01.2007 r. Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej
Powierzchnia: 110 910 km²
Ludność: 7 563 710
Stolica: Sofia (ok. 1.29 mln mieszkańców)
Ustrój: republika parlamentarna
Waluta: 1 lewa = 100 stotinek
Język: bułgarski
Religie: chrześcijaństwo wschodnio-prawosławne (76 %), muzułmanie (10 %), katolicy (0.8 %), protestanci (1.1 %)

zwiń więcej

Kuchnia

Potrawy kuchni bułgarskiej obfitują w warzywa i owoce - przyrządza się z nich zarówno rozmaite sałatki i surówki, jak i dania główne. Niektóre potrawy przypominają dania kuchni greckiej i tureckiej.

W wielu lokalach można zamówić smaczne tradycyjne potrawy i napoje. A pokus jest wiele….
Jako aperitif polecamy kieliszek rakiji z winogron, śliw lub moreli i sałatkę szopską - z pokrojonych pomidorów, ogórków i papryki, w polewie z octu winnego i oleju, posypaną startym białym serem i natką pietruszki, biurek czyli panierowaną paprykę na zimno lub kiopoołu – mus z bakłażanów. W upalne letnie dni najlepszy jest chłodnik tarator zrobiony na bazie słynnego bułgarskiego zsiadłego mleka i ogórków. Do butelki czerwonego bułgarskiego wina z odmian Mawrud, Cabernet, Gamza, Sziroka Melniszka Łoza i innych najczęściej zamawia się potrawy mięsne. Region gór Rodopy słynie np. ze specjału czewerme po hajduszki – całe jagnię pieczone na rożnie. W restauracjach nadmorskich prym wiodą dania z ryb. Dobrym dodatkiem do nich są białe bułgarskie wina z odmian Dimiat, Misket, Muscat, Tamianka, Chardonnay, Muskat Otonel, Traminier i inne. Koniecznie trzeba spróbować bułgarskiej banicy zrobionej z ciasta francuskiego, przekładanego albo białym serem sirene z jajkami, albo szpinakiem, szczawiem, kapustą, cebulą, dynią …. - w zależności od regionu i tradycji. Zazwyczaj do banicy podaje się miseczkę bułgarskiego jogurtu – bułgarskiego kwaśnego mleka. Smaczną przekąską jest także żółty ser kaszkawał i suszone na surowo tradycyjne wędliny: sudżuk, łukanka, babek i inne. Wybierając potrawy w bułgarskich restauracjach warto zwrócić uwagę na słowiański giuwecz – smażone kawałki mięsa, zapiekane z grzybami, papryką, pomidorami, ryżem i przyprawami, musakę - zapiekankę z mielonego mięsa z dodatkiem ziemniaków i innych warzyw,  syrmi – potrawę podobną do gołąbków, z dodatkiem papryki i pomidorów.
Inne specjały kuchni bułgarskiej to:
Kebapczeta - mielone mięso z przyprawami, uformowane w wałeczki i pieczone na grillu.
Sirene po szopsku - ser podobny do fety zapiekany z pomidorami i jajkami.
Tykwenik - ciasto z dynią, z dodatkiem orzechów.
Bakława - ciastko z orzechami w słodkim syropie.
Ajran - zsiadłe mleko z wodą mineralną i kostkami lodu.
Bardzo oryginalny napój to boza - słodki, gęsty napój z prosa, (ale uwaga) o bardzo specyficznym smaku i zapachu.
Bułgarskie piwa to Astika, Zagorka, Kamenica, Shumensko.

zwiń więcej

Obyczaje

Kiwnięcie głową na dół oznacza „nie”, a kręcenie głową – „tak” (odwrotnie niż w Polsce) – przez co dochodzi często do zabawnych sytuacji. Dlatego warto pamiętać, że "tak" to da, a "nie" - ne. Na powitanie podaje się rękę tylko przy szczególnych okazjach, na co dzień wystarczy powiedzieć dobro utro (rano), dobyr den (po południu) i dobyr weczer (wieczorem), a na do widzenia - dowiżdane.

Dziękując mówimy błagodarja lub mersi, prosząc o coś lub dając coś - molja, a przepraszając - izwinete.
Podczas zwiedzania cerkwi i meczetów należy pamiętać o zasłonięciu ramion i kolan.
Ciekawym obyczajem jest święto Baby Marty obchodzone 1 marca. Święto radości, uśmiechu.
Tego dnia wszyscy mieszkańcy bułgarskich miast i wiosek noszą marteniczki - ozdoby wykonane z biało-czerwonych nici, zawiązane na nadgarstku lub przyczepione do ubrania jako symbol zdrowia. Możecie je zobaczyć nawet na zwierzętach domowych czy domach. Marteniczki nosi się dopóki nie widać wyraźnych śladów wiosny. Gdy zakwitną drzewa - ściąga się marteniczki i zawiesza na okwieconych gałązkach.
Trifon Zarezan - Dzień Świętego Tryfona, święto wina, mające swój początek w kulcie Dionizosa, obchodzone 1 lutego według kalendarza juliańskiego czyli 14 lutego według kalendarza gregoriańskiego. Ze względu na drugą datę jest współcześnie często traktowane w Bułgarii jako rodzima alternatywa dla Walentynek. Jest to także święto wszystkich winiarzy. Tego dnia każdy z nich udaje się do swojej winnicy, odcina pierwsze gałązki winorośli, podlewa korzenie winem, aby były dobre zbiory, a potem wszyscy razem świętują, delektując się winem.
Kukiery - starodawny rytuał odstraszania złych duchów. Młodzi mężczyźni, przebrani w specjalne kostiumy, często przerażające zwierzęce maski,  z dużymi dzwonami przywieszonymi do pasa wykonują rytualny taniec, który ma odstraszyć złe duchy i zapewnić urodzaj, zdrowie i szczęście przez cały rok. Kukiery można spotkać zazwyczaj w okolicy Nowego Roku i Wielkanocy. Rytuał zależy od regionu, ale jego istota pozostaje w dużej mierze taka sama. Zimą odbywa się w Bułgarii kilka znanych kukierskich festiwali. Największe są w Pernik i w Jambol.
Horo- to tradycyjny bułgarski taniec ludowy, który tańczy się przy każdej okazji. Najbardziej niecodzienne horo można jednak zobaczyć w miejscowości Kalofer. Jest to tzw. lodowe horo. Co roku, na Trzech Króli wykonują go mężczyźni w zimnej, lodowatej rzece. Tradycja ta ma podłoże historyczne.
Święto Róż – w połowie maja w Kazanłyku rozpoczyna się festiwalowy miesiąc, pełen inscenizacji obrzędów, starożytnych tańców i pogańskich obyczajów, pokazów rzemiosła i sztuk walki trackich wojowników, którego punkt kulminacyjny – słynna Parada Róż, ma miejsce w pierwszy weekend czerwca. Jest to fantastyczne, niepowtarzalne, wielobarwne widowisko, które ściąga rzesze turystów z całego świata.  Ciekawostka: litr olejku różanego kosztuje ok. 6 tys. Euro, a aby powstał gram olejku (używanego np. w perfumach Chanel) potrzeba 3 tys. kwiatów, na  1 litr olejku - 3 ton kwiatów.
Święta państwowe:
1 stycznia-Nowy Rok
3 marca – Święto Odzyskania Niepodległości
Wielkanoc - według kalendarza prawosławnego (niedziela, poniedziałek)
1 maja - Święto Pracy
6 maja - Gergiowden, Dzień Odwagi i Święto Wojska Bułgarskiego
24 maja – Święto Piśmiennictwa Słowiańskiego i Kultury
6 września - Dzień Jedności Narodowej
22 września - Dzień Niepodległości
1 listopada - Dzień Krzewicieli Oświaty i Kultury Narodowej
25 grudnia - Boże Narodzenie

zwiń więcej

Pogoda

Klimat Bułgarii jest umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, a nad morzem podzwrotnikowy. Występują 4 pory roku. Lato jest gorące i suche, a. zimy chłodne i wilgotne. Na wybrzeżu lato jest ciepłe, a zima łagodna. Średnie temperatury w styczniu wahają się ok.  0,8 °С (Kaliakra), do 3,4 °С (Carewo). Średnie temperatury w lipcu wynoszą ok. 22-­24 °С. Na północnym wybrzeżu średnia roczna ilość opadów jest najniższa w kraju  i wynosi ok. 440 mm. Na południu średnie opady wynoszą ok. 500-600 mm. Najwięcej opadów na północy przypada na późną wiosnę, a na południu – na miesiące zimowe. Przez większą część roku przeważają wiatry zachodnie i północno-zachodnie. Zimą i latem pojawiają się wiatry północne i północno-wschodnie. Z wiatrów lokalnych na wybrzeżu najbardziej charakterystyczna jest bryza, wiejąca w ciągu dnia od morza w kierunku lądu, a nocą – odwrotnie. Klimat jest niezwykle korzystny dla rozwoju turystyki. W lipcu temperatura wody morskiej wynosi ok. 23°С, a w sierpniu może dochodzić nawet do 29°С.

Warto zobaczyć

ATRAKCJE PRZYRODNICZE

MELNICKIE PIRAMIDY - znajdują się na południowo-zachodnich stokach Pirinu. Są to piękne piaszczyste formacje, które wznoszą się majestatycznie nad najmniejszym miastem w Bułgarii - Melnikiem, osiągając wysokość nawet do 100 m. Niektóre kształtem przypominają grzyby, inne minarety, miecze, egipskie piramidy, stożki czy igły.
KAMIENNY LAS - jest to jeden z fenomenów przyrodniczych, nie tylko w Bułgarii, ale i na świecie. Obszar o powierzchni ok. 70 km2 pokryty jest w całości naturalnie uformowanymi kolumnami skalnymi, w kształcie cylindrów,  o wysokości  5-7 m i grubości od 03 do 3m. Według naukowców powstały one ok. 50 mln. lat temu  w wyniku podwodnej działalności wulkanicznej.
JASKINIA MAGURA - znajduje się w północno-zachodniej Bułgarii, ok. 17 km. od miejscowości Bełogradchik i ok.1,5 km od miejscowości Rabisha. Jest to jedna z największych jaskiń w Bułgarii, o długości korytarzy ok. 2500m, z przepięknymi naciekami jaskiniowymi o wysokości do 20m i grubości 4-6m oraz rysunkami naskalnymi z czasów prehistorycznych.
SIEDEM RYLSKICH JEZIOR - siedem jezior położonych tarasowo na północnych zboczach Damki (pasmo Ryły), na wysokości 2100-2500m, połączonych ze sobą potokami, które tworzą po drodze wodospady i kaskady. Ostatnie, najniższe jezioro daje początek rzece Dżerman.
PÓŁWYSEP KALIAKRA - malowniczy półwysep wysunięty głęboko w morze, o stromych zboczach, opadających 70m w dół, do morza. Rezerwat przyrody, gdzie gniazdują kormorany, a w morzu żyją foki i delfiny.
WĄWÓZ RZEKI ERMA - ok. 3 km. od miasta Tran. Ma długość ok. 100m, a szerokość w najwęższym miejscu ok. 5m. Wąwozem płynie rzeka Erma, a po jej obu stronach wznoszą się strome skały – miejsce wspinaczkowe alpinistów.
SKAŁY k/BEŁOGRADCZIK -niedaleko miasteczka Bełogradczik, na północnym zachodzie Bułgarii znajduje się jedno z najpiękniejszych miast skalnych na świecie, o unikatowych formach skalnych rzeźbionych przez wiatr i deszcz przez ponad 200 milionów lat, przypominających kształtem mityczne stworzenia, sylwetki ludzi, zwierzęta i ptaki. Jest tu również wyjątkowa twierdza, doskonale wkomponowana w księżycowy krajobraz, a niedaleko – słynna jaskinia Magura.
MIASTA I ZABYTKI
SOFIA – stolica kraju i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy, nad rzeką Bojanską. Przez znaczną część historyków uznawana jest za jedną z najstarszych europejskich stolic, tuż po Atenach. Dzieje Sofii sięgają 7000 lat. Jednym z najbardziej znanych zabytków jest Katedra Aleksandra Newskiego, która jest symbolem wyzwolenia kraju z jarzma osmańskiego i została zbudowana z datków i darowizn ludności bułgarskiej w dowód wdzięczności (łącznie zebrano ok 2 miliony lewa). Warto zobaczyć także m.in.: Cerkiew Bojańską, Cerkiew Świętej Niedzieli, Rotundę św. Jerzego, Cerkiew św. Zofii, Cerkiew św. Petki Samardżijskiej, zabytkowe tureckie łaźnie, Cerkiew św. Mikołaja, synagogę z początków XX wieku, Narodowe Muzeum Historyczne, jak również meczety – Bania Baszi Dżamij, funkcjonujący do dzisiaj oraz Bujuk Dżamija, zamieniony w muzeum historyczne. Godnym uwagi jest także Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa.
PŁOWDIW - drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii (ok. 380 tys.) i jedno z najstarszych miast w Europie. Jego wiek porównywalny jest do wieku Troi i jest znacznie starszy od Rzymu, Aten czy Konstantynopolu. Nieznana jest jednak dokładna data założenia miasta. Usytuowany we wschodniej części Niziny Trackiej, nad rzeką Marica. Płowdiw posiada doskonale zachowane Stare Miasto, gdzie na niewielkiej przestrzeni, na wzgórzu skupione są zabytki z różnych epok, w tym antyczne oraz z czasów Odrodzenia. W czasach antycznych miasto położone było na siedmiu wzgórzach. Dzisiaj pozostało ich pięć. Warto zobaczyć: teatr rzymski – zbudowany za czasów cesarza Trajana, a zniszczony przez Atyllę, w którym obecnie organizuje się wiele imprez kulturalnych, koncertów i festiwali, stadion rzymski – zbudowany na wzór stadionu w Delfach, jeden z 12 takich stadionów na świecie, kiedyś mieścił 30 tys. widzów, dzisiaj widoczna tylko jego niewielka część, meczet Dżumaja Dżamija – jeden z 50 meczetów zbudowanych w mieście za panowania tureckiego, domy z okresu Odrodzenia tzw. Płowdiwskie domy – Mavridi, Nedkovich, Stefana Hindliana, Bałabanowa – część z nich wykorzystuje się jako domy mieszkalne, a część zamieniona jest w galerie i muzea, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Archeologiczne - ze słynnym skarbem z Panagiurishte (złote naczynia o łącznej wadze ok. 7kg). Stare Miasto to ulubione miejsce spacerów, a liczne kafejki i dobre restauracje sprawiają, że mogą być one jeszcze przyjemniejsze…
WIELKIE TYRNOWO -  miasto w północno-centralnej Bułgarii, położone malowniczo nad rzeką Jantrą, u północnych podnóży Starej Płaniny, około 240 km na północny wschód od Sofii i ok. 230 km od Warny. Jedno z najstarszych miast w Bułgarii, historycznie trzecia stolica państwa. Symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości. Lokalizacja miasta sprawiła, że zabudowa jest tutaj wyjątkowo ciasna, co sprawia wrażenie, że domy stoją jeden na drugim. Do najważniejszych zabytków należy twierdza Carewec – położona na wzgórzu o tej samej nazwie, otoczona murami obronnymi, niegdyś siedziba carów bułgarskich, wzgórze Trapezica - z ruinami 17 cerkwi i kaplic grobowych, majestatyczna katedra Narodzenia Bogurodzicy, XII-wieczna cerkiew św. Dymitra, dom Sarafkina, kościół św. Konstantyna i Heleny, Muzeum Bułgarskiego Odrodzenia Narodowego i Zgromadzenia Konstytucyjnego. Obowiązkowo  pospacerować trzeba po Samowodskiej Czarszii czyli ulicy rzemieślniczej, która ma niepowtarzalny klimat. We wspaniale zachowanych, 200-letnich budynkach znajdują się tutaj różnego rodzaju warsztaty rzemieślnicze, gdzie zobaczyć można jak wyrabia się pamiątki, tkaniny, jedzenie.
22 marca na pamiątkę zwycięstwa cara Iwana Asena II nad Teodorem Komninem (w 1230r.) Wielkie Tyrnowo obchodzi swoje święto. Z tej okazji, wieczorem, na wzgórzu Carewec odbywa się niezwykłe widowisko audiowizualne „Światło i dźwięk”, które opowiada o wspaniałej i tragicznej historii Bułgarii za pomocą muzyki, świateł, laserów i dzwonów kościelnych . Spektakl ten organizowany jest również w ciągu roku, ale tylko tego dnia jest bezpłatny.
ARBANASI –  położone zaledwie ok. 6 km od Wielkiego Tyrnowa. Niewielka, malownicza, zabytkowa wioska ze wspaniale zachowanymi domostwami i cerkwiami z okresu Odrodzenia.  
NESEBER - to zabytkowe, małe miasteczko, oddzielone od lądu niewielką groblą, położone ok. 3 km od Słonecznego Brzegu, wpisane na listę UNESCO. Zachowały się tutaj ruiny murów obronnych, bram wjazdowych, baszt i arkad, które czyniły niegdyś ten półwysep niedostępną twierdzą. W zaułkach malowniczych uliczek znajdziemy romantyczne knajpki, wspaniale zachowane domy mieszkalne z XVIII i XIX w. oraz 23 stare cerkwie (dawniej 41), m.in. Stara metropolia - cerkiew Św. Sofii (V w.), Nowa metropolia - cerkiew Św. Stefana (X-XI w.), cerkiew Św. Paraskiewy (XII – XIV w.), cerkiew Chrystos Pantokrator (XIV w.), a wszystko to na obszarze o długości ok. 850 m i ok. 350m szerokości.
RYLSKI MONASTYR – jeden z najważniejszych zabytków Bułgarii, perełka architektury, symbol bułgarskiego odrodzenia narodowego,  bardzo ważny obiekt kultu religijnego. Na uwagę zasługują wspaniałe malowidła,  freski, olbrzymi ikonostas, krużganki, kopuły, rzeźbienia, cerkiew a prawdziwym arcydziełem jest Krzyż Rafaiła - rzeźbiony igłą przez 12 lat. W 1983 Rylski Monastyr został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
KOPRIWSZTICA- urocze, małe miasteczko położone w środkowo-zachodniej Bułgarii, około 111 km na wschód od Sofii, w górach Sredna Gora, na wysokości  ok. 1060 m.n.p.m., w którym doskonale zachowała się typowa zabudowa XIX-wiecznej Bułgarii. Miasto-skansen. Większość domów udostępniona jest do zwiedzania.
Jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w kraju.

zwiń więcej

Informacje praktyczne

WALUTA -walutą bułgarską jest lew (BGN), 1 lew = 100 stotinek. W obiegu są banknoty 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewa,  monety 1, 2, 5, 10, 20, 50 stotinek oraz 1 lew. Płatności można dokonywać jedynie w walucie narodowej.

1 Euro =ok. 1,8- 1,95 lewa. Walutę można wymienić w każdym banku (na podstawie dowodu osobistego lub paszportu) lub w kantorach. Ze względu na ruchomy kurs dolara korzystniejsza jest wymiana Euro. Wymieniając walutę w kantorach, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż zdarzają się przypadki wypłacania kwot niższych niż deklarowany kurs i pobierania prowizji tyt. wymiany waluty. Niektóre kantory i banki wymieniają również złotówki. Przestrzegamy przed wymianą waluty na ulicy, u przygodnie spotkanych osób.
WESTERN UNION - na terenie Bułgarii działa kilkadziesiąt punktów Western Union, co umożliwia błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski.
KARTY KREDYTOWE - większość dużych hoteli honoruje karty VISA - lub Master Card. Mniej rozpowszechniona jest American Express.
NAPIWKI -zwyczajowo pozostawia się drobne kwoty jako napiwki np. dla osób sprzątających, kelnerów, kierowców lokalnych wycieczek.
DOKUMENTY WJAZDOWE - obywatele polscy mogą podróżować do Bułgarii przez kraje Unii Europejskiej na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. W przypadku Serbii, zgodnie z rozporządzeniem z dn. 12.06.2010 dowód osobisty jest dokumentem wystarczającym tylko wówczas, gdy podróżujemy tranzytem, jednak ze względu na brak doprecyzowania przepisów tranzytowych w przypadku dojazdu własnego zalecamy posiadanie paszportu.
UBEZPIECZENIE/SŁUŻBA ZDROWIA - udając się do lekarza, należy mieć dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ). Karta EKUZ uprawnia jednak tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia (dla osób wyjeżdżających prywatnie), które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach oraz transport medyczny.
CZAS -w Bułgarii czas jest przesunięty o jedną godzinę (+1) w stosunku do czasu polskiego czyli po przyjeździe na miejsce zegarki należy przestawić o godzinę do przodu. Od końca marca do końca października obowiązuje czas letni.
JĘZYK -podobnie jak we wszystkich krajach europejskich, można porozumiewać się dosyć swobodnie  w języku angielskim, niemieckim czy rosyjskim.
WODA - woda z kranu nadaje się do picia. Zalecamy jednak spożywać butelkowane wody mineralne. Na terenie Bułgarii jest wiele źródeł mineralnych - pochodzącą z nich wodę kupuje się (w butelkach) w sklepach lub nabiera za darmo z ogólnodostępnych źródełek.
PRĄD - 220V, 50 Hz
PLAŻA - wejście na plażę jest bezpłatne. Płatne są natomiast parasole i leżaki. Wiele plaż w Bułgarii zostało odznaczonych "Błękitną Flagą" czyli uzyskało certyfikat jakości, czystości.
POCZTA -znaczki pocztowe można kupić w urzędach pocztowych lub czasami bezpośrednio przy zakupie kartki pocztowej. Znaczek na kartkę do Polski kosztuje 1–1,50 lewa. Korespondencję można wrzucać do skrzynek na poczcie w większych miastach lub zostawiać na recepcji w większości hoteli.
KARTY TELEFONICZNE - w Bułgarii są dwie firmy telekomunikacyjne: BULFON I MOBIKA, których karty telefoniczne ( po bułgarsku „fonokarta”) można kupić w kioskach, na poczcie, w niektórych sklepach spożywczych i supermarketach. Można telefonować także z kawiarenek internetowych lub z poczty, gdzie są rozmównice.
KOMUNIKACJA MIEJSKA - autobusy miejskie kursują dość regularnie, zazwyczaj od 6.00-22.00. Bilety kupuje się u konduktora w autobusie, podając nazwę miejscowości lub hotelu. Wiele przystanków jest na żądanie i dlatego przed wysiadaniem należy nacisnąć dzwonek znajdujący się przy drzwiach (koloru czarnego lub czerwonego).
TAKSÓWKI - są żółtego koloru, a ich usługi są cenowo korzystne. Cenę przejazdu najlepiej uzgodnić wcześniej z kierowcą. Nocą oraz przy większym zapotrzebowaniu na taksówki, ceny mogą być wyższe.
PODRÓŻO0WANIE PO KRAJU - najwyższa dozwolona prędkość dla samochodów osobowych na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, poza terenem zabudowanym - 90 km/h, na autostradach - 130 km/h. Nazwy miast pisane są często tylko cyrylicą. Obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu jest trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Korzystanie z telefonu komórkowego przez kierowcę podczas prowadzenia samochodu jest dopuszczalne, podobnie jak w większości krajów unijnych, wyłącznie przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Honorowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Podczas podróży samochodem należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. W przypadku podróży samochodem, którego właścicielem jest inna osoba fizyczna lub prawna, należy mieć poświadczone notarialnie pełnomocnictwo przetłumaczone na język bułgarski, angielski, francuski lub niemiecki. Zielona karta nie jest obowiązkowa, służy jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia, który w razie wypadku ułatwia uzyskanie odszkodowania.
Od 1 stycznia 2005 r. wprowadzone zostały winiety dla wszystkich rodzajów pojazdów. Cena winiety tygodniowej dla pojazdów osobowych o liczbie miejsc nie większej niż 8 wynosi ok. 5 EUR, dla pojazdów z liczbą miejsc ponad 8 oraz pojazdów o 2 osiach przeznaczonych do przewozu towarów – ok. 22 EUR, dla pojazdów ciężarowych o więcej niż 2 osiach – ok. 38 EUR. Opłata dla samochodów osobowych za przejazd przez most na Dunaju wynosi ok. 2 Euro po stronie bułgarskiej i ok. 6 Euro po stronie rumuńskiej. Należy zachować zwyczajowe warunki bezpieczeństwa. W miarę możliwości unikać  podróżowania nocą, zatrzymywania się na niestrzeżonych parkingach i w przypadkowych, przydrożnych barach. Na drogach miejskich sugerowane jest zablokowanie drzwi samochodu od wewnątrz. Nie należy pozostawiać auta bez dozoru, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim bagaż.
GODZINY PRACY - biura i urzędy są czynne zazwyczaj od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 - 17.00 (często z przerwą obiadową). Sklepy czynne są zazwyczaj w tygodniu do godz. 18.00 - 19.00, a w soboty do godz. 13.00.
Latem w miejscowościach wypoczynkowych, zwłaszcza w głównym sezonie, czynne są często znacznie dłużej.
WAŻNE TELEFONY
Nr kierunkowy do Bułgarii: +359
Nr kierunkowy do Polski: +48
Telefon alarmowy (pogotowie ratunkowe, straż pożarna, policja, pomoc drogowa): 112
AMBASADA POLSKI W BUŁGARII - Sofia, ul. Chan Krum 46, tel. +359 2 987-26-10, 987-26-60
fax. +359 2 987-29-39, e-mail: [email protected]
WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest m. in. strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ

zwiń więcej

Bułgaria autokarem

Bułgaria autokarem Mamy nadzieję, że informacje, które znalazłeś powyżej przekonały Cię do tego, że Bułgaria autokarem to doskonały wybór na najbliższe wakacje. Nie ważne czy jedziesz na wczasy całą rodziną, z ekipą znajomych czy solo, Bułgaria autokarem to gwarancja udanych wakacji! Zarezerwuj wakacje Bułgaria autokarem!

Witaj na stronie EPT!