Opis kraju
Austria położona w Europie Środkowej stanowi federację dziewięciu krajów związkowych (tzw. landów):
- Burgenland - stolica landu: Eisenstadt
- Karyntia (Kärnten) - stolica landu: Klagenfurt
- Salzburg - stolica landu: Salzburg
- Styria (Steiermark) - stolica landu: Graz
- Tyrol (Tirol) - stolica landu: Innsbruck
- Vorarlberg - stolica landu: Bregencja
- Wiedeń (Wien)
- Dolna Austria (Niederösterreich)- stolica landu: Sankt Pölten
- Górna Austria (Oberösterreich)- stolica landu: Linz
Austria zajmuje powierzchnię blisko 84 tys. km2, bez dostępu do morza. Graniczy z Czechami i Niemcami na północy, z Węgrami i Słowacją na wschodzie, Słowenią i Włochami na południu, ze Szwajcarią i Liechtensteinem na zachodzie.
Austria to kraj dla każdego. Obojętnie czy planujecie jazdę na nartach, piesze wędrówki, letni wypoczynek nad jeziorem, urlop wellness czy poznawanie najsłynniejszych zabytków świata.
Informacje ogólne:
Oficjalna nazwa: Republika Austrii
Republika Federalna, członek Unii Europejskiej
Powierzchnia: 83 879 km²
Ludność: ok. 8 572 895
Stolica: Wiedeń
Waluta: Euro (EUR)
Język: niemiecki
Religie: ok. 61% należy do Kościoła rzymskokatolickiego, reszta religii: protestanci (w przewadze luteranizm), muzułmanie, prawosławni, starokatolicy, wyznawcy innych religii i ateiści.
Najwyższy punkt: Grossglockner: 3798 m n.p.m.
Najdłuższa rzeka: Dunaj: 357 km
Największe jezioro: Jezioro Bodeńskie: 539 km²
Kuchnia
Kuchnię austriacką najlepiej można określić słowem "różnorodna". Burzliwa historia sprawiła, że znajdziemy tu wpływy wielu innych krajów. Ucztowanie jest ulubionym zajęciem Austriaków. Nic więc dziwnego, że znajdziemy tu wiele ciekawych, oryginalnych potraw, mnóstwo przysmaków regionalnych.
Austriacki Ośrodek Informacji Turystycznej na swojej stronie podpowiada jak rozeznać się w trudnym słowniku austriackich, różnorodnych potraw:
Backhendl
Austriacy uwielbiają kurczaki krojone w kawałki, panierowane w bułce tartej i jajku, a na koniec idealnie wysmażane. Do tego sałata roszponka lub sałata mieszana z sałatką ziemniaczaną, prażone pestki dyni, ocet balsamiczny, oliwa i olej z pestek dyni. Doskonała sałatka prosto ze Styrii.
Erdäpfel
Pierwsze ziemniaki przybyły do Wiednia w 1588 roku i opanowały austriacką kuchnię: od puree, przez knedle, placki ziemniaczane, aż po słynną sałatkę ziemniaczaną.
Krapfen
Dawniej pączki piekło się jedynie w ostatki. Dziś kupić je można wszędzie – koniecznie z dżemem morelowym.
Frankfurter
Wiedeńska kiełbaska obecna wszędzie: od Wurstlstandów (budek z kiełbaskami) po karty dań najlepszych hoteli (Cafe Sacher).
Guglhupf
Babka, czyli matka wszystkich ciast. Nieodłączny dodatek do kawy, np. Wiener Melange.
Wiener Melange
Melanż wiedeński to kawa złożona z 3 składników, dodanych do siebie w tych samych proporcjach: lekko przedłużona mokka, gorące mleko i spienione mleko. Melange może przypominać cappuccino, różnic między tymi dwoma jest jednak wiele: do cappuccino używa się mocniejszej mokki i jedynie spienionego mleka, którego w Melange jest dużo więcej.
Grammelschmalz
Zdziwi się, kto myślał, że tylko Polacy zajadają się smalcem ze skwarkami. Austriacy też go uwielbiają!
Kaiserschmarren
Jeden z najsłynniejszych deserów kojarzonych z Wiedniem. Jego historia sięga czasów Cesarstwa Austrowęgierskiego, a potrawa ta była przysmakiem cesarza Franciszka Józefa. Kaiserschmarren to lekkie, puszyste kawałki naleśników (lub, jak kto woli omletów), podawane z powidłami śliwkowymi i cukrem pudrem. Deser może być serwowany z innymi konfiturami, naleśniczki mogą być dodatkowo karmelizowane i doprawione rodzynkami. Tu znajdziesz przepis na Kaiserschmarren.
Knödel
Flagowa potrawa Górnej Austrii – na słodko z morelami, jako danie główne z mięsem lub jako dodatek do zupy. Tu znajdziesz przepisy na tyrolskie knedle.
Lungenbraten
Znającym język niemiecki, może niesłusznie kojarzyć się z płucami. Chodzi tu jednak o najlepszą część wołowiny, czyli filet. W dodatku pięknie opiekany.
Nockerln
Austriacko-węgiersko-czeski odpowiednich włoskich gnocchi, czyli kluski ziemniaczano-serowe, wypełnione na słodko lub mięsem, serem czy warzywami. Tu znajdziesz przepis na zupę z Ramsau z kluseczkami Nockerln.
Paradeiser
Czyli rajskie jabłka. Inaczej… pomidory.
Apfelstrudel
Kawałki jabłek przyprawione cynamonem i rodzynkami, zawinięte w cieniutkie płatki ciasta. Nie mylić z szarlotką ani ciastem francuskim. Tu znajdziesz przepis na Apfelstrudel.
Powidl
Powidła śliwkowe.
Rostbraten
Plaster wołowiny serwowany na setki sposobów. Najpopularniejszy, to ten z cebulą.
Tafelspitz
Kawałki wołowiny o najwyższej jakości, gotowane w specjalnym wywarze warzywnym. Podawane z gotowanymi warzywami, sosem szczypiorkowym i chrzanem z jabłkami. Tu znajdziesz przepis na Tafelspitz.
Tiroler Gröstl
Resztki pieczeni, cebuli i ziemniaków zapiekane z majerankiem. Prawdziwy tyrolski przysmak.
Wiener Schnitzel
Cieniutko rozbity kotlet cielęcy, wieprzowy lub drobiowy, frytowany w panierce, przy czym panierka nie może przylegać do mięsa – powinna falować. Sznycel podawany jest tradycyjnie z sałatką kartoflaną lub ziemniakami z pietruszką, a do tego cytryna i borówki. Tu znajdziesz przepis na Wiener Schnitzel.
Topfengolatschen
Tradycyjny wypiek kuchni alpejskiej – słodkie kieszonki wypełnione serem.
Vanillekipferl
Kruche półksiężyce o intensywnym aromacie waniliowym. Ciasteczka te je się jedynie w czasie adwentu.
Zirbenschnaps
Schnaps produkowany z szyszek sosny limby, która rośnie tylko w regionach położonych powyżej 1500m n.p.m. Destylat produkuje się z czerwonych, niedojrzałych szyszek, które wydzielają sok i nie obrosły jeszcze w korę.
Obyczaje
W Austrii nie można się nudzić. Austriackie obyczaje są niezwykle różnorodne, barwne. Trzeba jedynie spędzić tu trochę czasu aby je poznać. Tradycja jest cenna i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Pewne rzeczy mogą nas dziwić, inne uznamy za zabawne. Każdy land austriacki ma własne, ciekawe zwyczaje, legendy. Niektóre przenikają, inne są unikalne tylko dla danego regionu.
"Słynny jest karnawałowy zwyczaj „ciągnięcia kloca” tzw. Blochziehen. Kloc, czyli drzewo, przyozdabia się po ścięciu i wlecze przez miejscowość w otoczeniu demonicznych postaci. W tyrolskim Fiss zwyczaj ten to cały spektakl, w którym niedźwiedzie, czarownice, diabeł, dziewice, żebracy, chłopi i inne cudaki kłócą się wokół pnia. I jakby tego było mało jeszcze obrzucają publiczność śniegiem.
W Wielki Czwartek, w tyrolskiej dolinie Brixental każdego roku odbywa się tzw. Antlassritt. Jest to wspomnienie zwycięstwa miejscowych chłopów nad szwedzką jazdą konną podczas wojny trzydziestoletniej. Uroczyście ubrani mężczyźni z procesyjnymi flagami jadą na koniach w towarzystwie osoby duchownej w kierunku kapliczki, przy której zostali zwyciężeni Szwedzi.
Jednym z głównych zwyczajów jest ustawianie majowego drzewka. Rozpoczyna go ścięcie, przyniesienie, przystrajanie, ustawienie i pilnowanie drzewka. Potem następują zabawne i sportowe zmagania, mające na celu porwanie drzewka z sąsiedniej wioski, która musi porwane drzewko „wykupić” za sporą ilość piwa. Teraz podczas uroczystej ceremonii ustawia się jedno takie drzewo w centralnym punkcie we wsi, natomiast dawniej stało ono prawie w każdym ogrodzie. Za czasów cesarzowej Marii Teresy obyczaj ten nabrał takiego rozmachu, że w roku 1741 wydała ona surowy zakaz ustawiania majowych drzewek.
Szeroko rozpowszechniony jest zwyczaj zielonoświątkowych walk „Ranggeln“. Walki odbywają się w Tyrolu, Salzburgu, Karyntii i Styrii. Wyglądają jak zapasy na ringu. Zwycięża ten, kto pierwszy rozłoży przeciwnika na łopatki; walczy się boso, zawodnicy ubrani są w prostą, lnianą tunikę. Poza surowymi regułami zapasy są mimo wszystko formą zabawy. Dlatego w wielu miejscach istnieją związki tego sportu, a same zawody nieustannie cieszą się dużą popularnością.
W ostatnich latach w całej Austrii powrócił zwyczaj palenia stosów w dniu przesilenia dnia z nocą, który pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. Zapalanie stosu symbolizuje potęgę słońca, jego płonięcie ma służyć zaklinaniu słonecznej mocy. Skok przez ognisko podobno przynosi szczęście zakochanym. Być może stąd pochodzi powiedzenie „Dla ciebie skoczę w ogień”.
Obyczaj zwany "Ruabnfeldln" („buraczane pola“) jednoznacznie wiąże się z życiem chłopów. W ostatnią niedzielę października w Gößl nad jeziorem Grundsee dzieci pieką ziemniaki w tłuszczu na ognisku. W tym czasie dorośli raczą się herbatą z wódką. Początki tego obyczaju wiążą się z obawą przed jesiennym załamaniem pogody: aby dorośli mogli zbierać buraki bez zbędnych przerw, w sezonie prac polowych gotowaniem zajmowały się dzieci.
We wschodniej części Austrii zadomowiony jest obyczaj "Fasslrutschen“. W Klosterneuburg koło Wiednia, w dniu św. Leopolda w pełnym przepychu klasztorze Klosterneuburg uczestnicy zjeżdżają po tzw. „beczce tysiąca wiader”. Aby uczcić św. Leopolda każdy może się wspiąć i zjechać z drugiej strony ogromnej beki. Podobno ma się spełnić wypowiedziane w tym momencie życzenie. Pierwsze zjazdy na beczce odbyły się w 1814 roku. "
ŚWIĘTA
W niedziele i święta sklepy w Austrii są zamknięte. Dni świąteczne w Austrii to: Nowy Rok, 6 stycznia, 1 maja, 15 sierpnia, 26 października, 1 listopada, 8 grudnia, Boże Narodzenie 25-26 grudnia.
Święta ruchome w 2013 r.: Wielkanoc 31 marca - 1 kwietnia, Wniebowstąpienie - 9 maja, Święto Zesłania Ducha Świętego 20 maja, Boże Ciało 30 maja.
Pogoda
Austria znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego. Średnie temperatury stycznia wynoszą od −1 °C na nizinach do −10 °C na wyżynach. W górach średnie temperatury zimą do −20 °C. Latem, w dolinach +20 °C lub więcej.
zwiń więcejWarto zobaczyć
Austria ma wiele do zaoferowania zarówno dla miłośników pięknych krajobrazów, przyrody jak i zabytków architektury.
UNESCO doceniło do tej pory poniższe miejsca, wciągając je na swoją Listę Światowego Dziedzictwa:
- Historyczne centrum Grazu, stolicy Styrii. Ładne, zabytkowe miasto położone nad rzeką Murą, u podnóża Alp Styryjskich.
- Krajobraz kulturowy Hallstatt Dachstein Salzkammergut. Doceniony Salzkammergut to malowniczy alpejski obszar na pograniczu austriackich landów Górna Austria, Salzburg i Styria, bogaty w góry i jeziora. Za jego perłę uważana jest wioska Hallstatt.
- Krajobraz kulturowy Fertö/Jeziora Nezyderskiego (niem. Neusiedlersee, węg. Fertő-tó) - jezioro na granicy Austrii (kraju związkowego Burgenland) i Węgier (komitat Győr-Moson-Sopron). Okresowo wysychające, płytkie, bezodpływowe, zasolone i zarastające roślinnością - jest typowym jeziorem stepowym, unikalnym dla tej części Europy.
- Krajobraz kulturowy Wachau - doliny naddunajskiej usytuowanej w Dolnej Austrii, około 60 km na zachód od Wiednia. Ma unikalne walory widokowe, architektoniczne i kulturowe.
- Linia kolejowa na Przełęczy Semmering - udane połączenie technologii i przyrody, linia została zbudowana na przełęczy o wysokości 895 m n.p.m.
- Pałac i ogrody Schönbrunn - dawnej letniej rezydencji rodziny cesarskiej. Schönbrunn to jeden z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie.
- Zabytkowe centrum Salzburga. Salzburg to miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach, nad rzeką Salzach, na wysokości 424 m n.p.m. Historyczna perła Austrii.
- Zabytkowe centrum Wiednia. Wiedeń to miasto, które robi piorunujące wrażenie. Stolica i największe miasto Austrii, położone malowniczo nad Dunajem. Ze względu na bogactwo atrakcji, należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Historyczne centrum miasta jest pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych. To również ważny ośrodek kultury europejskiej. Miasto, które po prostu trzeba odwiedzić.
Wiele przepięknych miejsc czeka na wciągnięcie na listę UNESCO. Należą do nich:
- Innsbruck
- Starówka w Steyr
- Las Bregencki
- Opactwo Kremsmünster - benedyktyński klasztor w Kremsmünster w Górnej Austrii .
- Opactwo Świętego Krzyża - klasztor w miejscowości Heiligenkreuz w południowej części Lasu Wiedeńskiego; jest to najstarszy, wciąż czynny klasztor cysterski na świecie
- Zamek Hochosterwitz Castle - uważany za jeden z najbardziej imponujących średniowiecznych zamków w Europie, malowniczo położony w Karyntii, na 174 metrowej skale
- Katedra Gurk
- Park Narodowy "Hohe Tauern"
- Hall in Tirol - miasto w landzie Innsbruck, na wysokości 574 m
Informacje praktyczne
PRZEPISY WJAZDOWE
Wymagane jest posiadanie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Wjazd bezwizowy przy pobycie do 90 dni.
PRZEPISY CELNE
Zgodne z normą unijną. Turystów obowiązują ograniczenia ilościowe dotyczące wwozu towarów przeznaczonych do osobistego użytku i nie podlegających odsprzedaży. Przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego jeżeli nie przekraczają określonych ilości, np. papierosy - 200 szt., cygaretki - 400 szt., cygara - 200 szt., tytoń - 1 kg, spirytus - 10 l, wino ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto) - 20 l, wino - 90 l (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), piwo - 110 l. Osoby, które nie ukończyły 17. roku życia, nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych ani tytoniowych.
INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Międzynarodowe prawo jazdy nie jest obowiązkowe. Osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą prowadzić pojazdów mechanicznych, nawet jeśli mają prawo jazdy. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu bezwzględnie wymagana jest tzw. winieta, czyli nalepka potwierdzająca wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg.
Nieprzyklejona winieta traktowana jest tak samo jak nieskasowany bilet w środkach komunikacji publicznej.
Na pewnych odcinkach autostrad oraz dróg szybkiego ruchu obowiązują ponadto dodatkowe opłaty za przejazd (np. tunelem).
Turyści poruszający się samochodami powinni liczyć się z drobiazgowymi kontrolami stanu technicznego pojazdów (szczególnie ważne: ogumienie, hamulce oraz posiadanie apteczki, trójkąta ostrzegawczego i odblaskowej kamizelki, a w zimie także łańcuchów). Rygorystycznie egzekwowany jest obowiązek przestrzegania ograniczenia prędkości. Egzekwowany jest obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach samochodu.
PRZYDATNE INFORMACJE:
- Urzędy w Austrii są otwarte od poniedziałku do piątku, przy czym godziny ich otwarcia są różne. Większość urzędów przyjmuje interesantów od 8.00 do 14.00. We czwartki niektóre urzędy są otwarte również po południu.
Banki są z reguły czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 15.00, a w czwartki do 17.00 (z przerwami na lunch 12.30-13.30).
- Sieć bankomatów jest rozbudowana i funkcjonuje sprawnie.
WAŻNE
Podczas podróży zagranicznych należy przestrzegać praw i zwyczajów kraju pobytu, pamiętając przy tym, że gospodarze mają prawo wymagać stosownego zachowania od turystów odwiedzających ich kraj, w tym w odniesieniu do zakresu swobód przysługujących różnym grupom społecznym oraz światopoglądowym. Przed wyjazdem warto zapoznać się z wszelkimi dostępnymi informacjami o kraju, do którego się udajemy, a które mogą być przydatne w podróży.
Źródłem w/w informacji praktycznych jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych z dnia 01.01.2015. Informacje te mają charakter jedynie poglądowy i nie mogą rodzić żadnych zobowiązań prawnych w stosunku do Euro Pol Tour.
Przed wyjazdem należy zapoznać się z aktualnymi informacjami dot. kraju docelowego i krajów tranzytowych dostępnymi na stronie MSZ:
https://polakzagranica.msz.gov.pl/
http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/ostrzezenia_dla_podrozujacych